شب قبل از عمل


 • شب قبل از جراحی حتما حمام کنید و ترجیحا آقایان صورت خود را اصلاح کنند.
 • شام سبک و قابل هضم و زود هنگام میل کنید . از خوردن دیر هنگام غذاهای سنگین و نفاخ خودداری کنید.
 • از 12 شب به بعد جز آب چیزی میل نفرمائید . بسته به زمان عمل معمولا تا یک ساعت قبل از ورود به اتاق عمل شما می توانید مقادیر مناسبی آب مصرف کنید.
 •  خانم ها می بایست بدون آرایش و با پوست تمیز در کلینیک حاضر شوند.
 •  نیازی به برداشتن ناخن های مصنوعی نیست ولی ترجیحا بهتر است لاک ناخن ها پاک شوند تا در سنجش میزان اکسیژن خون شما حین جراحی اختلالی ایجاد نشود. (اگر پاک کردن لاک بدلیل ژله ای بودن آن دشوار و یا غیر اقتصادی است ، آن را پاک نکنید.

روز عمل


 • پس از انجام پذیرش شما به بخش بستری هدایت و پس از تعویض لباس به اتاق عمل منتقل خواهید شد.معمولا این روند حدود 60-40 دقیقه به طول خواهد انجامید.
 • در بدو ورود به اتاق عمل ، ما یکدیگر را ملاقات نموده و در حین انجام فرایند بیهوشی من در کنار شما خواهم بود.
 • جراحی اکثرا تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد گرفت :مگر شما بنا به تمایل شخصی خواهان انجام جراحی تحت بی حسی موضعی همراه با داروی خواب آور (IV Sedation)باشید.
 • طول زمان جراحی حدود 2-2.5 ساعت در بیماران اولیه می باشد.بیماران ترمیمی که قبلا توسط جراح دیگری تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و بدلیل عدم رضایت از نتیجه جراحی توسط اینجانب مورد بازنگری و ترمیم قرار می گیرند معمولا نیازمند زمان بیشتری جهت انجام یک ترمیم دقیق و رضایت بخش خواهند بود.
 • پس از اتمام جراحی و بهوش آمدن شما حدود 30-40 دقیقه در اتاق ریکاوری تحت نظر می باشید و سپس طبق نظر همکاران متخصص بیهوشی به بخش انتقال خواهید یافت.
 • پس از سپری کردن 2-3 ساعت در بخش بستری زیر نظر پرستاران و کامل شدن هشیاریتان، من به ملاقات شما خواهم آمد و با اطمینان از مناسب بودن همه موارد ،مرخص خواهید شد تا در منزل استراحت نمائید.

بلافاصله بعد از عمل در منزل


پس از مرخص شدن از کلینیک و بازگشت به منزل رعایت نکات زیر ضروری است.
 • معمولا در روز نخست بدلیل تجویز داروهای خواب آور و مسکن های مخدر حین بیهوشی ، تا دفع کامل این مواد از بدن تا حدودی خواب آلود خواهید بود. بهنگام استراحت با قرار دادن دو بالش کمی زیر سر خود را بالا نگه دارید و از خوابیدن به پهلو تا یک هفته خودداری نمائید. پس از برطرف شدن حالت رخوت و خواب آلودگی سعی کنید زمان بیشتری را در حالت نشسته سپری کنید و یا با قدم زدن به کاهش ورم و کبودی بعد از عمل کمک کنید.خوابیدن مداوم و طولانی پس از عمل منجر به تشدید تورم در نواحی اطراف چشم و کبودی متعاقب آن خواهد شد.
 • کمپرس سرد بر روی گونه ها (نه کاسه چشم ) را تا آخر شب اول ادامه دهید. به این شکل که ده دقیقه کمپرس را در محل قرار دهید و 5 دقیقه بردارید. ادامه این کار در روز بعد از عمل ضروری نبوده و کمکی به کاهش ورم و کبودی نخواهد کرد.
 • پس از اینکه در کلینیک با مصرف مایعات از عدم وجود حالت تهوع مطمئن شدید ، در وعده نخست به خوردن حجم کمی از سوپ رقیق بسنده کنید.روز بعد از عمل شما مجاز به خوردن هر چیز که میل داشته باشید هستید ولی بهتر است از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن طولانی دارند،خودداری کنید.توجه داشته باشید نیازی به میکس و آسیاب کردن غذاها نیست و شما به راحتی می توانید از انواع خورش ها همراه با پلو استفاده نمایید. ذکر این نکته ضروری است که به دلیل تورم مخاط بینی ،علیرغم اینکه بعد از جراحی تامپون نخواهید داشت موقتا طعم غذاها را متوجه نخواهید شد.این مشکل یک هفته بعد برطرف خواهد شد.
 • بعد از جراحی ندرتا به دلیل حساسیت فردی به داروهای بیهوشی و یا ورود خون از پشت بینی به معده حین جراحی ، فرد دچار تهوع یا استفراغ همراه با خروج خون تیره از دهان می شود. نگران نشوید معمولا پس از یک یا دو بار استفراغ و تخلیه معده این حالت برطرف می گردد. چنانچه تهوع و استفراغ ادامه یافت حتما موضوع را با من تلفنی در میان بگذارید.
 • بعد از عمل گاز کوچکی بمنظور جذب خونابه در جلوی بینی شما قرار داده می شود .خروج خونابه از بینی تا یکی دو روز ممکن است ادامه داشته باشد ، تا آن زمان با تعویض متناوب این گاز کوچک ،همانگونه که پرستار در بخش آموزش خواهد داد، جلوی بینی را تمیز نگه دارید. پس از قطع این ترشحات ، دیگر نیازی به قرار دادن گاز نخواهید داشت. چنانچه حجم ترشحات زیاد و یا به شکل خون کامل و غلیظ بود حتما از طریق تماس تلفنی من را مطلع بفرمائید.
 • بغیر از بالا نگه داشتن سر به هنگام خواب و کمپرس سرد در روز نخست، نوشیدن روزانه حداکثر دو لیوان آب ساقه کرفس همراه با کمی آب لیموی تازه و همینطور آب آناناس به کاهش ورم ناحیه صورت کمک خواهد کرد.
 • توجه داشته باشید تورم و کبودی از روز دوم بعد از عمل به یکباره شدت می یابد نگران نشوید، این شرایط معمولا تا روز هفتم برطرف خواهد شد و یا شدت آن کاهش خواهد یافت
 • در روزهای بعد از جراحی بعضی از عزیزان به توصیه سایرین با بالا نگه داشتن مداوم نوک بینی سعی در ممانعت از افتادگی بعدی نوک بینی دارند. اینکار هیچ تاثیری نخواهد داشت.ولی توجه داشته باشید در روزهای اول بعد از عمل خم کردن سر و یا خم شدن با افزایش جریان خون به طرف صورت می تواند با احساس درد در ناحیه بینی همراه باشد.
 • دو روز بعد از جراحی شما می توانید با دوش دستی از گردن به پائین حمام کنید و موهایتان را به روش آرایشگاهها شستشو کنید.به نحوی که پانسمان و قالب روی بینی خیس نشود.
 • نسخه داروی شما شامل یک آنتی بیوتیک ، مسکن ، پماد آنتی بیوتیک و اسپری سرم نمکی جهت شستشوی داخل بینی است.اکثر بیماران نیازی به مسکن نخواهند داشت .آنتی بیوتیک را به شکل منظم و سر ساعت مقرر مصرف نمائیدو پماد را از روزیکه گاز جلوی بینی را برداشتید بر روی بخیه های داخل بینی و خارج بینی با استفاده از گوش پاکن بمالید. اسپری کردن سرم نمکی به داخل بینی قبل از استفاده از پماد باعث نرم شدن لخته های خون و تمیز شدن محل بخیه ها و سهولت خارج سازی آنها در روز هفتم خواهد شد.

روزهای بعد از عمل


 • خروج خونابه تا دو روز از بینی
 • تشدید تورم و کبودی از روز دوم به بعد
 • عدم احساس طعم غذا بعد از عمل نباید برای شما نگران کننده باشد.
 
 • بدليل تورم نسوج داخل بيني و احيانا كاهش معبر داخلي بيني در مواردي كه جراحي با كاهش سايز چشمگير بيني همراه بوده ، موقتا ممكن است تنفس از راه بيني بمدت ٤-٦ هفته بشكل عادي نبوده و با قدري مشكل همراه باشد . نگران نشويد ، صبور بوده و مشكل خود را بامن در ميان بگذاريد ، با تجويز دارو به تسريع بهبوديتان كمك خواهم كرد. در افرادي كه الرژيك هستند اين موضوع چشمگيرتر است ولي جاي نگراني نيست.
 • جهت بهبودي سريعتر و كاهش جاي بخيه ها براي شما بعد از عمل پماد موضعي تجويز خواهد شد انرا تا يكماه روزانه دوبار بر روي بخيه ها استفاده كنيد. ولي مطمئن باشيد جاي بخيه ها بعد از گذشت يكسال جز از فاصله بسيار نزديك و يا بكمك ذره بين قابل رويت نخواهد بود و شكايتي از ان نخواهيدداشت.
 • بمدت يكماه از قرار دادن عينك سنگين ( افتابي يا طبي ) بر روي بيني خود خودداري كنيد. اگر عينك شما سبك و در حد ٥٠-٧٠ گرم است استفاده از عينك از هفته دوم منعي ندارد. شما ميتوانيد در صورتيكه منعي در استفاده از لنز نداريد ، انرا جايگزين عينك كنيد.
 • بسيارمهم: به هيچ وجه در يك هفته نخست از لنزهای چشمی استفاده نكنيد. در موارد نادر ممكن است بدليل تورم شديد پلك ها قادر به خارج سازي لنز نباشيد پس بهتر است جانب احتياط را رعايت كنيد.
 • از بلند كردن وزنه سنگين ( بيشتر از ٥ كيلو )در دو هفته نخست خودداري كنيد. شما ميتوانيد بعد از ٦ هفته ورزشهاي انفرادي و بعد از سه ماه ورزش هاي گروهي مثل فوتبال و واليبال را از سر بگيريد. استخوانهاي بيني حداقل تا سه ماه مقاومت كافي در مقابل ضربه را نخواهند داشت از شوخي فيزيكي با دوستان و عزيزانتان پرهيزكنيد.
 • براي ترميم انتهايي عمل از نخ هاي غير قابل جذب در برش هاي بيروني و نخ هاي قابل جذب در داخل بيني استفاده ميشود .نخ هاي بيروني روز ٦-٧ همراه با قالب بيني برداشته ميشود ولي نخ هاي داخلي كه قابل جذب هستند تدريجا و خود بخود بهنگام تميز كردن بيني جدا شده و ممكن است شما انها را ببينيد ، پس وحشت نكنيد. همانطور كه اشاره شد ، در پايان عمل براي شما تامپون داخل بيني قرار داده نخواهد شد و در عوض شيلد سايلاستيك كه ازار دهنده نيست و مانع ايجاد چسبندگي داخل بيني ميگردد ، براي حفظ راستاي تيغه بيني بكار گرفته خواهد شد . اين ورقه نازك هنگام برداشتن قالب بيني از داخل ان خارج ميشود كه با درد همراه نيست.
 • از اسپري سرم نمكي ( نرمال سالين ) بطور مرتب براي تميز كردن بيني در هفته اول و همچنين هفته هاي بعدي استفاده كنيد. محدوديت در استفاده از اين محلول وجود ندارد و بيني خود را همواره تميز و مرطوب نگه داريد . براي تميز كردن تا حد ممكن از گوش پاكن كمتر استفاده كنيد ولي در صورت نياز خصوصا براي قرار دادن پماد روي محل بخيه هاي داخلي يا تميز كردن زواياي داخلي ميتوانيد از ان استفاده نماييد. Rhinosaltin وNasocrom دو برند اسپري نرمال سالين در داروخانه ها موجود است
 • در دو هفته نخست از فين كردن شديد پرهيز كنيد چراكه ممكن است منجر به خونريزي بيني شود ولي خارج كردن ترشحات بدون بستن يك سوراخ بيني از طريق بيرون دادن هوا بطور همزمان از هر دو حفره بيني منعي ندارد.
 • اگر در هفته هاي بعد از عمل حين تميز كردن بيني دچار خونريزي خفيف ، شديد نگران نشويد اكثرا خودبخود بند خواهد امد و نياز به اقدام خاصي ندارد . موارد شديد را تلفني با من در ميان بگذاريد
 • عزيزاني كه از شهرهاي دور و يا خارج از كشور مراجعه مي نمايند و براي بازگشت از هواپيما استفاده ميكنند مطلع باشند معمولا پرواز هوايي ١٠ روز پس از عمل ممكن خواهد بود و بهتر است نامه اي دال بر بلامانع بودن حضورشان در پرواز از اينجانب دريافت كنند تا در فرودگاه با حراست پرواز مشكلي نداشته باشند
 • مصرف دخانيات ( سيگار و قليان ) بدليل اثري كه بر جريان خون مويرگي دارند ترميم بافتي شما را با اختلال و تاخير مواجه خواهد نمود ولي افرادي كه معتاد به مصرف ان هستند ميتوانندتا حصول بهبودي كامل با كاهش مصرف از كشيدن سيگار و يا قليان لذت ببرند. اگر چه شخصا مخالف مصرف هر گونه دخانيات هستم. مصرف نوشيدني هاي الكلي در حدي كه منجر به مستي و عدم تعادل ( احتمال سقوط و ضربه بيني ) نشود بلامانع خواهد بود.