جراحی بینی (رینوپلاستی)

1آیا می توان از داروهایی همچون آسپرین ، بروفن و ... قبل از عمل استفاده کرد؟
خیر، به هیچ عنوان از یک هفته قبل از عمل نمی توان از داروهای فوق استفاده نمود.
2بعد از عمل بینی می توان از عینک استفاده کرد ؟
پس ازگذشت یکماه از جراحی می توانید از عینک استفاده نمایید...
3بعد از عمل، آیا می توان از قلیان استفاده نمود؟
استفاده از دخانیات به هر شکل با اختلال در خونرسانی بافت ها و ایجاد اشکال در عملکرد مکانیسم های تمیزسازی خودکار بینی مضر خواهد بود و بهتر است حداقل تا یکی دو هفته از مصرف ان خودداری کرد.
4دارو های تجویز شده را می توان روزی یک بار استفاده کرد؟
باید حتما داروهای تجویز شده در موعد مقرر و طبق نظر دکتر مصرف نمود و نباید خودسرانه مصرف شود.
5چه مدت بعد از انجام جراحی بینی باید در بیمارستان یا کلینیک بستری باشم؟
سه تا چهار ساعت پس از اتمام عمل جراحی که معمولاً دو تا دو و نیم ساعت بطول می انجامد، شما قادر به ترک مرکز جراحی خواهید بود و ضرورتی به اقامت طولانی در مرکز جراحی نیست.
6تا چه مدت نیاز به استفاده از چسب بر روی بینی است؟
در اکثر موارد چسب زدن هیچ تأثیری در نتیجه نهایی جراحی نخواهد داشت. از آنجا که تورم اولیه اکثراً از دید بیماران جالب نیست معمولاً تا سه هفته توصیه به استفاده از چسب بر روی بینی می شود.

در بینی هایی که پوست ضخیمی دارند (گوشتی) استثنائاً دوماه چسب مداوم بر روی بینی توصیه می گردد.
7آیا عمل جراحی ترمیمی برای تمام بینی ها ضروری است؟
باید توجه داشت جراح نیز همانند بیمار بسیار خوشحال خواهد بود چنانچه عمل رینوپلاستی با نتیجه مطلوب در یک مرحله به انجام برسد.

ولی در پاره ای از موارد بدلیل شدت ناهنجاری های اولیه و یا خصوصیات فردی ترمیم؛ بهبودی بشکل مطلوب پیش نرفته و انجام جراحی ترمیمی ثانویه ضروری خواهد بود.

این اعمال اغلب بسیار محدود و حداقل 9 تا 12 ماه بعد از عمل اولیه انجام خواهد شد. ریسک نیاز به عمل ترمیمی ثانویه اجتناب ناپذیر و دقیقاً بستگی به شدت مشکلات اولیه بینی دارد.

پرسش های عمومی

1آیا بیمه ها هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت می کنند؟
در ایران اعمال جراحی زیبایی تحت پوشش خدمات بیمه نمی باشند. ولی بعضی از بیمه های تکمیلی هزینه بخش درمانی عمل جراحی بینی ؛ یعنی اصلاح انحراف تیغه بینی که منجر به اختلال تنفسی شده است را پرداخت خواهند نمود. در صورتیکه تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارید؛ در هنگام مشاوره به پزشک خود اطلاع دهید تا شما را راهنمایی کند.
2آیا جلسات مشاوره رایگان است؟
خیر؛ جلسه مشاوره که شامل معاینه شما، توضیحات کامل در خصوص نحوه انجام جراحی و پاسخ به پرسش های متعدد بیماران است، هزینه یک ویزیت را برای مراجعین به همراه خواهد داشت.
3آیا ضرورتی به داشتن همراه در روز عمل وجود دارد؟
بهتر است روز عمل یکی از اقوام یا دوستان شما را همراهی کنند. حضور پدر برای دختران ازدواج نکرده و همسر برای بانوان متأهل جهت اخذ رضایت انجام عمل جراحی، در روز عمل ضروری است.
4آیا بعد از عمل قادر به رانندگی خواهم بود؟
اکثر بیماران با هوشیاری کامل کلینیک را ترک خواهند کرد ولی از آنجائیکه داروهای بیهوشی سرعت عکس العمل شما را کاهش خواهند دارد شما مجاز به رانندگی در روز عمل نخواهید بود.
5چه مدت بعد از عمل جراحی می توانیم در محل کار خود حاضر شویم؟
افرادی که کارهای سبک و نشستنی بعهده دارند و مجبور به مکالمه طولانی و ارتباط مستقیم با ارباب رجوع نیستند می توانند سه روز بعد از عمل در محل کار خود حاضر شوند. سایرین معمولاً هفت روز بعد از عمل؛ پس از برداشتن قالب روی بینی و بخیه ها می توانند به محل کار خود مراجعه کنند.
6آیا همزمان با انجام رینوپلاستی می توانیم تحت عمل جراحی دیگری قرار گیریم؟
بله، بعضی از جراحی ها مثل عمل پروتز گونه، چانه، لب یا حتی پروتز سینه یا ساکشن چربی های اضافی بدن را می توان همزمان با رینوپلاستی انجام داد.
7چه مدت بعد از عمل ورم و کبودی ها برطرف می شوند؟
در اکثر موارد کبودی اطراف چشم ها بسیار کم بوده و ظرف 7 تا 10 روز بشکل محسوسی برطرف خواهند شد. هفتاد درصد ورم موضع عمل تا سه ماه برطرف شده و نهایتاً یکسال بعد از جراحی بینی تقریباً فاقد هر گونه تورم ثانویه به جراحی است.
8آیا شما بیمارانی که توسط جراحان دیگر عمل شده و از نتیجه عمل راضی نیستند را برای انجام جراحی مجدد می پذیرید؟
بله، چنانچه خواسته ها و عدم رضایت بیمار منطقی بوده و بهر دلیل تمایل به انجام جراحی ترمیمی توسط جراح اولیه را نداشته باشد، می تواند برای انجام جراحی ترمیمی به این مرکز مراجعه نماید. این جراحی اصطلاحاً رینوپلاستی ثانویه نامیده می شود.
9آیا بعد از انجام جراحی؛ برای بازگشت به محل زندگی خود میتوانم از هواپیما استفاده کنم.
بله، معمولاً 48 ساعت بعد از جراحی، شما می توانید پرواز داشته باشید. توجه داشته باشید بعضی از خطوط پروازی از شما اجازه طبیب برای حضور در پرواز را خواهند خواست، در اینصورت بهتر است پزشک خود را برای صدور چنین گواهی مطلع سازید.
10من در خارج از ایران زندگی می کنم. برای انجام جراحی چه مدت باید در ایران حضور داشته باشم؟
حداقل زمان ضروری دو هفته است. در این صورت بهتر است از مدتی قبل با استفاده از بخش مشاوره آنلاین سایت مراحل اولیه مشاوره خود را انجام داده و تاریخ عمل جراحی را مشخص نمایید تا از حداکثر زمان خود بهره مند گردید.