دانستنی‌های ضروری قبل و بعد از عمل

موارد عمومی که باید بدانید:

پس از مشاوره حضوری و هم‌فکری و تأیید موارد لازم به اصلاح، زمان عمل شما به دلخواه تعیین خواهد شد. 

لطفاً در ساعت مقرر در محل كلینیک كه متعاقباً ارائه می‌گردد حضور داشته باشید و ترافیک شهر تهران و شرایط جوی مؤثر بر بار ترافیكی (بارندگی) كه می‌تواند منجر به تأخیر در حضور شما گردد را از نظر دور ندارید. 

به هنگام مراجعه كلیه مدارک پزشکی شامل آزمایشات، مشاوره پزشکی و احياناً نتيجه تست‌های اختصاصی همچون سی‌تی‌اسكن، نوار قلب، تست ورزش، اكوكاردیوگرافی و… را همراه داشته باشيد. 

مركز جراحی دارای دستگاه كارت‌خوان است و نیازی به حمل پول نقد ندارید، ولی از پذيرش چک معذورند.

لطفاً از یک هفته قبل از عمل بینی از مسکنی جز استامینوفن استفاده ننمائید. آسپرین و مسکن‌های هم خانواده به آسپرین همچون بروفن (ژلوفن)، ایندومتاسین، مفنامیک اسید، پیروکسیکام و... باعث اختلال در انعقاد خون و افزایش خونریزی حین جراحی و کبودی ثانویه به آن در روزهای آتی خواهند شد.

مصرف قرص ویتامین E، آب کرفس، میوه تازه و یا قرص سیر و زنجبیل نیز اثری مشابه به داروهای فوق داشته و بهتر است از ۲ الی ۳ روز قبل از عمل قطع شود.

مصرف مشروبات الکلی از دو روز قبل از عمل ممنوع است.

مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) بهتر است از یک هفته قبل از زمان جراحی به حداقل میزان ممکن تقلیل یابد.

چنانچه از داروهای خاصی استفاده می‌کنید و یا بیماری خاصی مثل افتادگی دریچه قلب، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، دیابت و... دارید حتماً با ما در میان بگذارید.

سابقه جراحی قبلی و بیهوشی‌های قبلی و احیاناً مشکلات حین جراحی‌های قبلی برای ما بسیار حائز اهمیت است‌، پس در اطلاع‌رسانی به ما در این خصوص تأمل نکنید.

اقدامات شب قبل از عمل: 

حمام كنید و آقایان ترجیحاً صورت خود را اصلاح كنند. شام سبكی ميل نموده از خوردن غذاهای حجیم، نفاخ و دير هنگام خودداری كنيد. 

تا ساعت ۱۲ نیمه شب، خوردن مایعات و تنقلات سبک منعی ندارد ولی از ١٢ نيمه شب به بعد جز آب آن هم تا ۶:۳۰ بامداد، خوراكی دیگری مجاز نیست. 

خانم‌ها می‌بايست آرایش خود را در منزل و ترجیحاً حين استحمام کاملاً پاک نموده و با پوست تميز در کلينيک حاضر شوند. 

نیازی نيست ناخن‌های مصنوعی برداشته شوند ولی ترجیحاً بهتر است لاک ناخن‌ها پاک شوند تا در سنجش اكسیژن خون شما توسط دستگاه پالس اكسیمتر اختلالی ایجاد نشود (حداقل یک ناخن بدون لاک از دست یا پا برای این مورد ضروری می‌باشد.)

اقدامات روز عمل:

از آوردن زيورآلات و اشياء قيمتی همراه خود به کلينيک خودداری نمایید. 

لطفاً شماره همراهی كه در اختیار ما قرار داده‌اید را تا هنگام پذیرش در کلينيک روشن نگه دارید. 

حضور يک همراه مايه دلگرمی شما و ياری‌رسانتان در مراحل پذیرش خواهد بود؛ چنانچه همراهی نخواهید داشت لطفاً موضوع را با بنده در میان بگذاريد تا هماهنگی‌های لازم جهت یاری‌رساندن به شما انجام گیرد.

کلينيک كیفی حاوی لوازم ضروری را به شما ارائه خواهد نمود، لذا وسیله اضافی همچون دمپایی همراه نیاورید. 

پس از انجام پذیرش، شما به بخش هدایت و پس از تعویض لباس به اتاق عمل منتقل خواهید شد. اين روند حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه معمولاً به طول خواهد انجامید. 

در بدو ورود به اتاق عمل ما یكدیگر را ملاقات نموده و در حین انجام فرایند بیهوشی من در كنار شما خواهم بود. 

جراحی اكثراً تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد گرفت، مگر شما بنا به تمایل شخصی خواهان انجام جراحی تحت بی‌حسی موضعی همراه با داروی خواب‌آور باشيد. (IV Sedation) 

طول زمان جراحی حدود ۲-۲:۳۰ ساعت در بیماران اولیه می‌باشد. 

ولی بیماران ترمیمی كه قبلاً توسط جراح دیگری تحت عمل جراحی قرار گرفته و به‌دلیل عدم رضایت از نتیجه عمل توسط اینجانب مورد بازنگری و ترمیم قرار می‌گیرند نیازمند زمان بیشتری جهت انجام يک ترمیم دقیق و رضایت‌بخش خواهند بود.

پس از اتمام جراحی و به‌هوش آمدن شما حدود ۳۰-۴۰ دقيقه در اتاق عمل در محل ریكاوری تحت نظر می‌باشید و سپس طبق نظر همكاران متخصص بیهوشی به بخش انتقال خواهید یافت.

پس از سپری كردن ۳-۴ ساعت در بخش و کامل شدن هوشیاری شما زير نظر همكاران پرستار، من به ملاقات شما خواهم آمد و پس از اطمینان از مناسب بودن همه موارد مرخص خواهید شد تا در منزل استراحت نمایید.

پس از مرخص شدن از کلینیک و بازگشت به منزل رعايت نكات زير ضروری است: 

معمولاً در روز اول به‌دلیل تجویز داروهای خواب‌آور و مسكن در حین بیهوشی، تا دفع كامل این داروها تا حدودی خواب‌آلود خواهید بود.

به هنگام استراحت با قرار دادن دو بالش کمی زیر سر خود را بالا نگه دارید و از خوابیدن به پهلو تا يک هفته خودداری كنيد. هنگامی كه اين حالت خواب‌آلودگی برطرف شد سعی كنيد با نشستن و یا راه رفتن به كاهش ورم و كبودی بعد از عمل کمک كنيد. 

خوابیدن مداوم و طولانی پس از عمل منجر به ورم شدید نواحی اطراف چشم و تشدید کبودی خواهد شد. 

کمپرس سرد بر روی گونه‌ها (نه كاسه چشم‌ها) را تا آخر شب ادامه دهید. ادامه این كار روز بعد از عمل ضروری نبوده و کمکی به کاهش ورم و کبودی نخواهد نمود.

پس از اینکه در کلينيک با مصرف مایعات از عدم وجود حالت تهوع مطمئن شدید، در وعده نخست به خوردن يک حجم كم از سوپ رقیق بسنده كنید.

از فردای عمل شما مجازید هر چیز میل داشتید میل كنيد، ولی بهتر است از خوردن غذاهای سفت كه نیاز به جویدن طولانی دارند، خودداری فرمایید.

توجه داشته باشید نيازی به میکس و آسياب كردن غذاها نيست و شما به‌راحتی می‌توانيد از برنج و خورش استفاده نمایید.

ذکر يک نكته ضروری است:

شما بدلیل تورم مخاط بینی، طعم غذاها را متوجه نمی‌شوید، اين مسئله كاملًا موقتی است و تا یک هفته برطرف خواهد شد.

به‌غير از بالا نگه‌داشتن سر به هنگام خواب، کمپرس سرد در روز نخست، نوشيدن آب کرفس به میزان حداکثر دو ليوان در روز و آناناس تازه، به کاهش ورم و كبودی شما کمک خواهد كرد.

توجه داشته باشید کمپرس سرد نمی‌بایست به شکل مداوم انجام شود و هر ده دقیقه می‌بايد كیسه فریزر محتوی یخ خرد شده يا آيس‌پک از روی گونه‌ها برداشته شده و پس از ۴-۵ دقیقه مجدداً روی محل قرار گیرد. رعایت این نکته مانع سرد درد ناشی از سرمای زياد در ناحیه صورت خواهد شد.

بسیاری از عزیزان به‌منظور جلوگیری از افتادگی نوک بینی دائماً سر خود را بالا نگه می‌دارند، این كار چه در روزهای ابتدایی بعد از عمل و چه در هفته‌های بعد ضرورتی نداشته و پایین آمادن نوک بینی تحت تأثیر وضعیت سر قرار نخواهد گرفت.

ولی در هفته نخست پایین نگه‌داشتن سر در وضعیتی پایین‌تر از تنه مثل سجده و ركوع می‌تواند باعث درد در ناحیه بینی و صورت شود؛ بهتر است در حالت نشسته به عبادت بپردازید.

بعد از عمل، گاز کوچكی به‌منظور جذب خونابه در جلوی بینی شما قرار داده می‌شود.

خروج خونابه از بینی تا ۴۸ ساعت اوليه کاملاً طبیعی است و تا آن هنگام می‌توانيد به‌منظور حفظ تمیزی گاز آغشته به خونابه را همان‌گونه كه پرستار در بخش به شما آموزش می‌دهد، متوالياً تعویض نمایید.

پس از قطع این ترشحات در روز دوم يا سوم ديگر نیاز به قرار دادن گاز در جلوی بینی نخواهد بود.

اگر بعد از عمل میزان ترشحات خونی زياد بود و یا به شكل خون كامل بود حتماً از طریق تماس تلفنی موضوع را با من در میان بگذارید.

بعد از جراحی ندرتاً به‌دلیل حساسیت فردی به داروهای بیهوشی و یا ورود خون از بینی به معده در حین جراحی افراد دچار تهوع يا استفراغ همراه با خروج خون از دهان می‌شوند، نگران نشوید.

معمولاً پس از یک يا دوبار و تخلیه معده این حالت بر طرف می‌گردد.

چنانچه تهوع و استفراغ ادامه داشت، حتماً موضوع را با من تلفنی در میان بگذاريد.

توجه داشته باشید تورم و كبودی از روز دوم بعد از عمل به یكباره شدت می‌یابد، نگران نشويد. اين حالت معمولاً تا روز هفتم برطرف شده و یا به شدت کاهش خواهد یافت.

دو روز بعد از عمل شما می‌توانید با دوش دستی حمام كنید و موهایتان را مشابه آرایشگاه‌ها بشویید. پانسمان روی بینی تا روز مراجعه می‌بایست خشک نگه داشته شود.

اما روز ششم يا هفتم بعد از عمل، زمانی كه قرار است برای باز كردن پانسمان به مطب مراجعه نمایید، به‌طور معمول حمام كنید و نگران خيس شدن پانسمان نباشید.

نسخه دارویی:

داروهای شما شامل یک آنتی‌بیوتیک، مسكن، پماد آنتی‌بوتیک و اسپری جهت شستشوی داخل بینی است. آنتی بیوتیک را به شكل منظم و مسكن را در صورت نیاز ميل كنید. (اكثر بیماران به مسكن نیازی نخواهند داشت.) 

پماد علی‌رغم اینكه چشمی است می‌بایست روی بخیه‌های داخل و خارج بینی روزانه دوبار استفاده شود.

لطفاً با اسپری كردن نرمال سالین به داخل بینی و با کمک گوش پاک کن، تا حد ممکن قبل از استعمال پماد، روی بخیه‌ها را به آرامی تمیز نمایید.

پس:

خونابه تا دو روز بعد عمل عدم حس طعم غذا تشدید تورم و كبودی دو روز بعد عمل طبیعی است و نباید برای شما نگران كننده باشد.

بعد از پايان مراحل جراحی من مش (تامپون - فتيله) داخل بینی شما نخواهم گذاشت، ولی این بدان معنی نیست شما قادر به تنفس از راه بینی خواهید بود.

داخل بینی نيز همچون بیرون آن متورم خواهد شد و می‌بايست احتمال يک تنفس دهانی به‌مدت ۶-۷ روز را پذیرا باشید.

باخوردن آب و يا قرار دادن بخور سرد از خشکی ثانويه به تنفس دهانی، جلوگیری نمایید. 

پس از برداشتن قالب بینی در روز ۶ تا ۷ اين مسئله تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

چنانچه در روزهای ابتدایی به عطسه‌های مكرر دچار شدید با باز نگه داشتن دهان به هنگام عطسه از فشار وارده به بینی بكاهید و با خوردن قرص سرماخوردگی هر هشت ساعت یکی، عطسه‌های خود را کنترل کنید.

نياز نيست ۶-۷ روز زمان لازم تا ویزیت مجدد و باز كردن پانسمان بینی را، به شكل استراحت مطلق سپری كنید.

شما می‌توانید در ساعات خنک روز از منزل خارج و رفع کسالت کنید.

روز ششم يا هفتم طبق آنچه به شما گفته خواهد شد با اخذ قرار ملاقات از منشی، برای برداشتن قالب و کشیدن بخیه‌ها به مطب مراجعه خواهيد نمود.

دوران نقاهت جراحی بینی حدوداً هفت روز است و پس از آن شما قادر خواهید بود در محل کار خود حاضر شوید.

حتی افرادی كه اشتغال شخصی دارند و یا در محل کار با ارباب رجوع ارتباط مستقیم ندارند می‌توانند از روز سوم به کار خود مشغول شوند.

در زمان یک هفته نخست که هنوز قالب پلاستیکی روی بینی شما قرار دارد می‌بایست از خوابیدن به پهلو خودداری فرمایید ولی پس از آن زمان می‌توانید به پهلو بخوابید ولی نباید بینی شما به بالش فشرده شود. (سر را در لبه بالش قرار دهيد.)

مسواک زدن بعد از عمل با ملایمت منعی ندارد، چنانچه با انجام آن مشكل داشتید می‌توانید روی دندان‌های بالایی را با انگشت بشویید و خلال دندان يا نخ دندان استفاده كنید.

اكثر بیماران بعد از عمل دردی ندارند

چنانچه درد بعد از عمل آزاردهنده بوده و با مصرف مسكن کنترل نمی‌شد با من تماس بگیرید.

بهتر است روز عمل و بعد از عمل از لباس‌های یقه گشاد و یا دكمه‌دار استفاده کنید تا حین پوشیدن آن‌ها به‌طور اتفاقی بینی تحت كشش و ضربه قرار نگیرد.

بعد از عمل بیماران معمولاً به‌مدت سه هفته، هفته‌ای دو نوبت جهت تعویض چسب به مطب مراجعه خواهند کرد.

چنانچه بدلیل شغلی، دوری محل زندگی امکان حضور وجود نداشته باشد، نحوه صحیح چسب‌زدن به شما آموزش داده خواهد شد. (فیلمی در كانال تلگرام برای آموزش چسب زدن موجود است.)

دقت و صحت چسب‌زدن شما از طریق ارسال عكس‌هایتان بعد از چسبی كه خود بر روی بینی زده‌ايد در تلگرام و کنترل آن توسط من ارزیابی و راهنمایی‌های لازم به‌عمل خواهد آمد.

لازم به ذكر است کليه مراجعات و خدمات حضوری به‌مدت یکسال بعد از عمل به شكل رايگان انجام خواهد شد و نیازی به پرداخت ویزیت نخواهد بود.

توجه داشته باشید چسب‌زدن هیچ تأثیری در شكل نهایی بینی نخواهد داشت و مراجعه شما برای این منظور ضروری نیست ولی بهانه‌ای است برای دو بار ویزیت رایگان شما و کنترل دقیق روند بهبودی بینی شما.

بینی بعد از عمل متورم خواهد شد لذا حداقل تا سه ماه از قضاوت میلی‌متری در مورد ابعاد و زوایا و شکل آن خودداری فرمایید. یک کاهش اولیه در ورم ظرف ۲-۳ هفته نخست بعد از عمل خواهیم داشت و حدود ۷۰٪ ورم بینی ظرف سه ماه برطرف می‌گردد.

توجه داشته باشید حداقل يكسال زمان لازم است تا ورم بینی به‌طور تقريباً کامل از بین برود و بتوان بطور دقیق در خصوص نتیجه عمل قضاوت نمود.

به‌دلیل تورم نسوج داخل بینی و احياناً کاهش معبر داخلی بینی در مواردی كه جراحی با كاهش سایز چشمگیر بینی همراه بوده، موقتاً ممکن است تنفس از راه بینی به‌مدت ۴ تا ۶ هفته بشکل عادی نبوده و با قدری مشکل همراه باشد. نگران نشوید، صبور بوده و مشکل خود را با من در میان بگذاريد، با تجویز دارو به تسريع بهبودیتان کمک خواهم كرد.

در افرادی كه آلرژيک هستند اين موضوع چشم‌گيرتر است ولی جای نگرانی نیست.

جهت بهبودی سريع‌تر و کاهش جای بخیه‌ها برای شما بعد از عمل پماد موضعی تجويز خواهد شد، آن را تا يک‌ماه روزانه دوبار بر روی بخیه‌ها استفاده کنيد.

ولي مطمئن باشید جای بخيه‌ها بعد از گذشت يک‌سال جز از فاصله بسیار نزدیک و يا به‌کمک ذره‌بين قابل رؤيت نخواهد بود و شكایتی از آن نخواهید داشت.

به‌مدت يک‌ماه از قرار دادن عینک سنگين (آفتابی یا طبی) بر روی بینی خود خودداری كنيد.

اگر عینک شما سبک و در حد ۵۰ تا ۷۰ گرم است استفاده از عینک از هفته دوم منعی ندارد.

شما می‌توانید درصورتی‌که منعی در استفاده از لنز ندارید، آن را جایگزین عینک كنید.

بسيار مهم:

به‌هیچ وجه در هفته نخست از لنز استفاده نکنيد.

در موارد نادر ممکن است به‌دلیل تورم شدید پلک‌ها قادر به خارج‌سازی لنز نباشید پس بهتر است جانب احتیاط را رعایت كنید.

از بلندكردن وزنه سنگين (بیشتر از ۵ كيلوگرم) در دو هفته نخست خودداری كنيد.

شما می‌توانيد بعد از ۶ هفته ورزش‌های انفرادی و بعد از سه ماه ورزش‌های گروهی مثل فوتبال و والیبال را از سر بگیرید.

استخوان‌های بینی حداقل تا سه ماه مقاومت كافی در مقابل ضربه را نخواهند داشت از شوخی فیزیكی با دوستان و عزیزانتان پرهیز كنید.

برای ترمیم انتهایی عمل از نخ‌های غير قابل جذب در برش‌های بیرونی و نخ‌های قابل جذب در داخل بینی استفاده می‌شود.

نخ‌های بیرونی روز ۶-۷ همراه با قالب بینی برداشته می‌شود ولی نخ‌های داخلی كه قابل جذب هستند تدريجاً و خودبه‌خود به‌هنگام تميز كردن بینی جدا شده و ممكن است شما آن‌ها را ببینید، پس وحشت نكنید.

همان‌طور كه اشاره شد، در پایان عمل برای شما تامپون داخل بينی قرار داده نخواهد شد و در عوض شيلد سایلاستیک كه آزاردهنده نيست و مانع ایجاد چسبندگی داخل بینی می‌گردد، برای حفظ راستای تیغه بینی به‌كار گرفته خواهد شد. این ورقه نازک هنگام برداشتن قالب بینی از داخل آن خارج می‌شود كه با درد همراه نيست.

از اسپری سرم نمكی (نرمال سالين) به‌طور مرتب برای تمیز كردن بینی در هفته اول و هم‌چنين هفته‌های بعدی استفاده كنيد. محدودیت در استفاده از اين محلول وجود ندارد و بینی خود را همواره تمیز و مرطوب نگه دارید. برای تمیز كردن تا حد ممكن از گوش‌پاک‌كن كمتر استفاده كنید ولی در صورت نیاز خصوصاً برای قرار دادن پماد روی محل بخیه‌های داخلی یا تمیز كردن زوایای داخلی می‌توانید از آن استفاده نمایید.

Rhinosaltin و Nasocrom دو برند اسپری نرمال سالین در داروخانه‌ها موجود است.

در دو هفته نخست از فین‌کردن شديد پرهیز کنيد چرا که ممکن است منجر به خونریزی بینی شود ولی خارج كردن ترشحات بدون بستن یک سوراخ بینی از طريق بیرون دادن هوا به‌طور هم‌زمان از هر دو حفره بینی منعی ندارد.

اگر در هفته‌های بعد از عمل حین تمیز كردن بینی دچار خونریزی خفیف شدید نگران نشوید اكثراً خودبه‌خود بند خواهد آمد و نیاز به اقدام خاصی ندارد. موارد شدید را تلفنی با من در میان بگذارید.

عزیزانی كه از شهرهای دور و یا خارج از كشور مراجعه می‌نمایند و برای بازگشت از هواپیما استفاده می‌كنند مطلع باشند معمولاً پرواز هوایی ۱۰ روز پس از عمل ممکن خواهد بود و بهتر است نامه‌ای دال بر بلامانع بودن حضورشان در پرواز از اینجانب دريافت کنند تا در فرودگاه با حراست پرواز مشكلی نداشته باشند.

مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) بدلیل اثری که بر جریان خون مویرگی دارند، ترمیم بافتی شما را با اختلال و تأخير مواجه خواهند نمود ولی افرادی كه معتاد به مصرف آن هستند می‌توانند تا حصول بهبودی کامل با کاهش مصرف، از کشيدن سيگار و يا قليان لذت ببرند؛ اگر چه شخصاً مخالف مصرف هر گونه دخانیات هستم.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی درحدی که منجر به مستی و عدم تعادل (احتمال سقوط و ضربه بینی) نشود بلامانع خواهد بود.